Привет,
Sanity check, иначе казано на български „проверка за здрав разум“ , представлява тестване/валидиране на нещо, което трябва да спазва много ясна и проста логика. Все едно питаш някой да валидира дали едно нещо не е ненормално и следва логиката така, както и той. Тази проверка не е само в сферата на QA-ството и и се използва в широка практика.
В QA се ползва, когато искаш да направиш една простичка проверка, с която би проверил/а дали самият продукт е рационален като изключва очевидно грешните резултати. Рационален продукт или софтуер означава,че следва логиката като не съдържа критични бъгове. Може да си има бъгове, но много по-незначителни.
Sanity check/testing се прави когато development team-а иска набързо да видят състоянието, в което е самият продукт (в кой state на проекта са) и е обикновено след промяна в кода .
То е част от Surface level testing-а - QA инженерите валидират дали всичките менюта, функции, команди с които разполага продуктът работят.
Друго нещо, което си струва да се отбележи е, че sanity check-а се слави с бързината си.
Относно примерите:
- В математиката бърз пример: проверка дали нещо на квадрат дава някакво число
74 на квадрат дали е равно на 4,366. Правиш груба проверка колко е 70 на квадрат - 70 на квадрат е колкото 7 на квадрат x 10 на квадрат, което прави 49 х 100 = 4,900. Е няма как 74 на квадрат да е 4,366 при положение, че 70 на квадрат е 4,900.
- Друг пример: Ако приложението ви, което например пресмята нещо,се причупи на 2+2 да дава 5, няма смисъл да смятаме sin 30 + cos 50 или други по-сложни примери и функции.