Привет,
Acceptance тестинг или още тестване за одобрение е тест, който се провежда, за да се определи дали са изпълнени изискванията на една спецификация или споразумение. То може да включва химически тестове, физически тестове или пърформънс тестове (свързани с производителността).
В QA се дефинира като формално тестване, насочено към нуждите на потребителя, изискванията, и бизнес процесите, проведени, за да се види дали една система удовлетворява критерия за одобрение и да позволи на юзъра, потребителите или упълномощените лица да решат дали да приемат системата или не. Acceptance тестването има синоними и те са следните: user acceptance testing (UAT), end-user testing, operational acceptance testing (OAT) или field (acceptance) testing.
Smoke test-ването може също да се използва като тест за одобрение преди да се пусне един софтуерен build към главния тестов процес.
Особености:
Test suit-овете (колекциите) на Acceptance testing-a може да имат нужда да бъдат пуснати няколко пъти, понеже всичките тест кейсове най-вероятно няма да могат да бъдат пуснати заедно.
Колекциите ползват предефинирани одобрителни процедури с цел насочване на тестърите към това кои данни да ползват, кои последователни процеси да следват и какво да очакват от продукта. Вземат се действителните и очакваните резултати и после биват проверявани дали отговарят и така за всеки кейс. Ако отговарят => тест кейсовете преминават успешно. Ако броят на тест кейсовете, които не отговарят на очакванията е по-малък от границата, която са си поставили екипите, то цялата колекция минава тестването с успех, в противен случай най-вероятно проектът ще бъде спрян или ще договарят с потребителите и упълномощените лица за промяна в изискванията и прочие.
User Acceptance Testing – малко повече за него:
UAT се състои от един процес на проверка дали едно решение работи за потребителя. То не е системно тестване/System testing ( даващо сигурност, че софтуера няма да крашне и че ще отговаря на документираните изисквания), а по-скоро осигурява това решение,че работи за потребителя и точно него доставчиците на софтуер го наричат „Beta Testing”.